Tuhá alternativní paliva (TAP)
Tuhá alternativní paliva (TAP) se využívají jako náhrada ke konvenčním zdrojům energie. Získávají se primárně z tuhých komunálních a průmyslových odpadů. Základním kamenem výroby tuhých alternativních paliv je podrcení vstupního materiálu na požadovanou velikost a separace nežádoucích frakcí.
Tuhá alternativní paliva z průmyslových a živnostenských odpadů
Výroba TAP z průmyslových a živnostenských odpadů má oproti zpracování komunálních odpadů několik výhod:
- Materiálové složení a množství materiálu je dopředu známé
- Pravděpodobnost výskytu nemelitelných cizích těles je podstatně menší
- Možno dosáhnout daleko vyšší výhřevnosti
- Mícháním různých materiálů je možno měnit výslednou výhřevnost směrem dolů i nahoru
- Možno upravovat a zpracovávat materiál přímo v blízkosti zdroje – Např. vytápění budov pomocí pálení odpadního dřeva
Velmi jednoduchá linka na zpracování průmyslových a živnostenských může vypadat následovně. Jedná se o soustavu kde se nachází jednostupňový drtič, magnetický separátor a dopravní pas. Po podrcení vstupního materiálu na frakci zhruba 90 % < 8 cm je materiál odváděn z drtiče pomocí vynášecího pasu, nad kterým se nachází magnetický separátor pro separaci feromagnetických kovů.
V případě, že by bylo potřeba dosáhnout vyšších jemností výstupního materiálu, tak je nutno zvolit dvoustupňové drcení pomocí primárního a sekundárního drtiče.
Tuhá alternativní paliva z komunálních odpadů
Při zpracování komunálních odpadů jako tuhých alternativních paliv je potřeba technologickou linku rozšířit o separační prvky. Z komunálního odpadu je obvykle potřeba vytřídit:
- Popel, písek, kameny, sklo a další inertní materiál
- Magnetické i nemagnetické kovy
- PVC a jiné látky obsahující chlor
- Volitelně biosložku
Tyto frakce je potřeba vytřídit kvůli ochraně následných technologií, kvůli zvýšení výhřevnosti nebo kvůli legislativním nařízením. Separace chloru poté chrání teplosměnné plochy v kotli proti chlorové korozi. Požadavky na výstupní materiál jsou závislé na typu spalovacího kotle a také o jaké zařízení se jedná (teplárna, spalovna, cementárna, atd.). Kompletní linka může vypadat následovně.
Na začátku celé linky je umístěn primární drtič od firmy Lindner. Následuje kaskáda separačních procesů. Jedná se o magnetický separátor na kovy, o sítovačku k oddělení příliš jemné frakce a o vzduchový třídič k separaci těžké frakce. Volitelně může být odseparováno PVC a neželezné kovy. Na konci těchto separací se nacházejí sekundární drtiče, které vyčištěný materiál drtí na požadovanou finální jemnost.
Kromě komunálních odpadů může tato linka zpracovávat objemné odpady, průmyslové a živnostenské odpady, výměty z třídíren a další.
Více informací naleznete v brožuře nebo na stránkách výrobce.